Stavební chemie
Keramickým obkladovým plochám moderní doby dominuje barevná elegance a harmonie i v těch nejmenších detailech. Podpultové obklady nebo nedostatkové mozaiky vyspárované jednotnou bílou nebo šedou barvou již jsou minulostí. Moderním trendem interiérů a exteriérů dnešní doby je slaďování vybraných obkladů s barvou spárovací hmoty.
Díky velkému úsilí v oboru stavební chemie firma Porcelanosa Grupo vyvinula velkou řadu výrobků, která zahrnuje spoustu produktů pro pokládaní. Stavební chemie BUTECH od firmy Porcelanosa Grupo je velmi kvalitní produkt, který můžete vybrat pro jakékoliv pokládání.
Firma BUTECH od Porcelanosa Grupo nabízí velkou řadu výrobků v oblasti stavební chemie: COLORSTUK, LEPIDLO NA OBKLADY a spoustu dalších produktů, které se používají v oblasti stavební chemie. Sortiment Porcelanosa Grupo obsahuje také stavební chemii určenou speciálně pro údržbu, ochranu a montáž výrobků z přírodního kamene.
SPÁROVACÍ HMOTA
Spárovací hmota je speciální druh malty určený pro malé prostory. Občas se jí také říká spárovací tmel. Spárovací malta je velmi jemná a připomíná sádrovou kaši. Spárovací hmota se vyznačuje vysokou odolností proti vlhkosti při zatvrdnutí. Většinou se používá ke spárování, tedy vymazávání mezer mezi obklady, či dlažbou. Dodává se v různých barvách, barevných odstínech a pro různě široké spáry. Nanáší se zešikma tvrdou gumovou destičkou tak, aby se hmota vtlačila a pronikla hluboko do spárů. Po mírném zaschnutí se spáry srovnají vlhkou houbičkou. Poté se několikrát navlhčí smykem, aby došlo k dokonalému uschnutí a estetický vzhled vyplněných spár nebyl narušen. Další postup je takový, že vyplněné spáry suchého obkladu se nechají zavadnout. Poté se použije ocelová tyčka o průměru 1 cm, na jejíž koncích jsou přivařeny ocelové kuličky z ložiska o průměru 1 až 1,6 cm. Napřed si zvolíme vhodný průměr kuličky a přiložíme ji na spáru, zatlačíme a vedeme ji po spárách svislých a vodorovných. Tím docílíme pěkně bombírovaného dna spár. Jestli jsou obklady suché, lze spárovačku po zaschnutí setřít suchým hadrem. Není li to možné, setřeme ji za vlhka, což je potřeba vyzkoušet.
Test barevnosti
Zkušený obkladač si vždy někde stranou nalepí dva obrklady. Po pěti hodinách spáru vyplní spárovačkou. Po určité době zkontroluje, zda u spárovačky nedošlo k nežádoucímu zbarvení následkem reakce s málo vyzrálým lepícím tmelem. Pokud se tak stalo, je nutno spárovat až po vyzrání lepícího tmelu.
Pozor na bílou spárovací hmotu. Zkušený obkladač používá jen dražší hmotu od známých výrobců. Na trhu lze často narazit na obyčejný levný bílý cement, který je barevně nestálý. Taková úspora se nevyrovná ceně za zničené drahé obklady.
První spárování
Před zahájením práce dlažba, která je určená ke spárování, musí být úplně suchá a její povrch nesmí být orosený. Spárovací hmota se po ploše rovnoměrně rozvrství a pomocí tvrdšího stavebního koštěte se důkladně vmete do spár tak, aby spáry byly po celé své výšce zaplněné spárovací hmotou. Pro snížení prašnosti se doporučuje před vibrováním pečlivě odstranit přebytečnou spárovací hmotu z povrchu dlažby. Takto připravená zadlážděná plocha se zavibruje deskou, nejlépe s plastovou podložkou a pak se zase doplní chybějící spárovací hmota. Takový postup se opakuje až do úplného zaplnění spár. Spáry pak musejí být na závěr vyplněny spárovací hmotou jen pod hladinu povrchu dlažby. Přebytečný materiál se odstraní a plocha se poté opatrně umyje plošným vějířovitým tokem vody, například ze zahradního rozstřikovače, dopadajícím na dlažbu pod velmi malým úhlem tak, aby nedocházelo k vymýván spárovací hmoty. Voda použitá k čištění spárovaných ploch, která obsahuje částice spárovací hmoty, musí být následně spláchnuta čistou vodou, aby nehrozilo riziko vytvoření jemného závoje na povrchu dlažby nebo obkladů po jejím vyschnutí. Vyspárovanou plochu je zapotřebí až do úplného uschnutí chránit před deštěm a zhruba po 3 dnech je třeba ji zase zvlhčit až do úplného nasycení vodou.
Následné dospárování během jednoho měsíce
Stávající spárovací hmota se ve sparách napřed lehce navlhčí vodou, aby došlo ke změkčení povrchu spárovací hmoty a k lepšímu provázání s doplňujicím materiálem. Poté se nechá uschnout povrch dlažby a spárovací hmota se smetákem důkladně vmete do všech spár tak, aby spáry byly zaplněné na celou svou výšku.
Spárovací hmota a minulost
Na historických stavbách slovem spárovací hmota označujeme hmotu, která se skládá ze sádry, hašeného vápna, jemného písku, najemno drcených cihel či mramoru a vody. Mluvíme tedy o speciální, velmi jemné a přilnavé maltové hmotě, která nám umožňuje vytvářet pomocí modelačních nástrojů nejrůznější plastické ornamenty. Vedle volného modelování je časté také formování, neboli vytahování štukových říms a profilů pomocí metalické římsové šablony, která se pohybuje po přiložených vodících lištách.
Taková technika byla oblíbena především v baroku, používala se také v antickém Římě. Objevila se znovu v renesanci a byla používána ještě jednou na počátku dvacátého století v secesní architektuře. Od devatenáctého století však byly štukové ornamenty v drtivé většině tvořeny odléváním do různých forem, což nakonec přivedlo k naprostému navrácení takové techniky a jejímu postupnému opuštění ve prospěch architektury zcela bez štukového ornamentu v purismu, konstruktivismu a funkcionalismu.
V posledních letech se štuková nebo také jemná malta připravovala na stavbách tak, že se namíchala hodně řídká malta z jemného písku a vápna. Ta se poté přelévala přes jemné síto do kádí a nechala stát do dalšího dne, kdy voda vystoupila na povrch kádí a malta klesla až ke dnu. Voda se z povrchu odebrala a malta postupně zhoustla, až se pěkně a vláčně táhla. To trvalo až tři dny. Poté se používala k natažení na hrubou maltu a zpracovala se filcovým hladítkem. Těsně před zpracováním se do ní přidala sádra, později také cement.
Spárovací hmota v moderním stavebnictví
V současném stavebnictví je slovem spárovací hmota označována jemná maltová směs zrnitosti maximalně 1 mm, která se v tenké vrstvě nanáší na jádrovou omítku. Jedná se tak o povrchovou vrstvu, kterou je finální úprava omítky. Složení takové směsi, její účel a způsob použití je však značně odlišný od štuku v původním slova smyslu.
Štuková omítka se v současnosti provádí zásadně filcováním a jedná se o velmi oblíbenou povrchovou úpravu omítek v České republice. Nejčastěji je použíta vápenná spárovací hmota. Taková spárovací hmota se dělá přibližně z jedné třetiny vápenného hydrátu a dvou třetin jemně mletého vápence nebo jemného křemičitého písku. Pokud velikost zrna přesáhne 1,5 milimetru, je již velice obtížné takový materiál filcovat a jednalo by se už o omítku jádrovou.
Na začátku devadesátých let minulého století hotová jemná omítka postupně zcela vytlačila maltu vyráběnou na stavbách. Pro tyto nové, hotové malty začali používát hladítka z pěnové gumy a také téměř vytlačila hladítka filcová. Ta jsou však stále dobrá pro klasickou vápennou maltu a proto je nadále používají štukatéři a památkářští zedníci.
Lepidlo na dlažbu a obklady
Při rekonstrukci nebo stavbě se klade důraz na estetiku konečného vzhledu. Každý prakticky smýšlející člověk ví, že dobře vypadající a působící výsledek práce vyžaduje velké zkušenosti a kvalitní materiály. O lepidlech na obklady a dlažby tato skutečnost platí mnohonásobně.
Lepidlo na dlažby a obklady ve většině případů funguje na principu lepících materiálů jako malty, neboli ředitelných vodou. Také jsou speciální dvousložková lepidla a lepidla založená na současných technologiích, o kterých vám Porcelanosa Grupo poskytne dostatek užitečné informací.
Porcelanosa Grupo nabízí klasická lepidla od společnosti BUTECH jako CERANCOL, TIXOCEM, FLEXITEC, FR-ONE, ONE-FLEX, RAPIMAX, MAXIFLUID, SUPER-ONE, UNILAX a jiná, která jsou dnes stále nejvíc využívaná. Taková lepidla se před aplikací ředí vodou a upravují tak na určitou konzistenci, která je při práci nutná.
Porcelanosa Grupo vám nabízí různé druhy lepidel od základních po nejuniverzálnější a nejflexibilnější. Podle vnějších vlastností prostředí se v zásadě využívají tři základní typy lepidel určených pro interiér a exteriér, které mohou být také upravené či dokonce namíchané i k použití ve velmi specifických případech.
Klasická lepidla splňují při správném použití v málo opotřebovaném a tlakem namáhaném prostředí a za standardních podmínek veškeré nároky na odolnost vůči vlhkosti a teplotě. Společnost BUTECH v této kategorii nabízí lepidla CERANCOL, určená pro pokládání dlažby a obkladů uvnitř i venku. Tento výrobek je logicky nejlevnější z nabízeného sortimentu BUTECH.
Speciální lepidla jako TIXOCEM obsahují příměs zlepšující konkrétní vlastnosti jako mrazuvzdornost, odolnost vůči teplotám nebo velkému namáhání. Obsahuje složku, která zlepšuje vlastnosti lepidla a hlavně pak přilnavost k podložním vrstvám z neobvyklých materiálů. Cena je o něco vyšší, než u lepidla CERANCOL.
Univerzální lepidlo ONE-FLEX od společnosti BUTECH patří do kategorie dražších produktů. Tato směs osahuje složení, která obstojí i v nejnáročnějších podmínkách a při dodržení správného pracovního postupu by měla bez problémů splnit veškeré Vaše potřeby.
Kvalita
Lepidla by se měla nanášet se splněním požadavků uvedených výrobcem, důležité je především jejich správné namíchání na správnou konzistenci. Důležižé je také správné uskladnění lepidel. Před začátkem práce s lepidly je vždy podstatné správně zhodnotit vaše znalosti a objem práce, případně zvážit možnost přenechat realizaci odborníkům, kteří odvedou kvalitní práci se zárukou a take vám přenechají cenné zkušenosti.
Výhody a nevýhody
Pokud svěříte pokládání obkladů nebo dlažby odborníkům, bude Vás to stát o něco více peněz, ale můžete ušetřený čas věnovat jiným věcem nebo Vaší milované rodině. V neposlední řadě pak také nemusíte manipulovat se zbytky lepidel, která by vám po ukončení díla zůstala.
Nezapomeňte, že investovat do kvality se vždy vyplatí a že dobře odvedenou práci vaše rodina jistě ocení i po mnoha letech.