VenisButechGama-DecorSystem-PoolNokenL’Antic ColonialUrbatek
Košík

Vany

Vany se vyrábí z různých materiálů, např. z akrylu, plastu, kovu, KRIONu a jiných. Ve většině případů má tvar obdélníku, ale jsou např. oválné či kulaté nebo dokonce i jinak tvarované koupelnové vany. Nejčastěji se používá jako zařízení pro koupání.

Před vanou lidi na koupání používali dřevěné nádoby. Vany se v Evropě rozšířily v období renesance. To přineslo zvýšený zájem o čistotu lidského těla. Na počátku dvacátého století se vana stala běžným zařízením v domácnosti a začaly se vyrábět masově.

Materiálem pro výrobu van většinou sloužil smaltovaný ocelový plech. Před tím se používal pozinkovaný plech nebo litina. V současnosti se vany vyrábějí také z akrylu, skleněných vláken nebo KRIONu. Vany se též vyrábí z pravého kamene, např. z mramor , travertin , křemence , vápence nebo pískovce.


Druhy van

  • Vany ke koupání - vany pro koupání vleže.
  • Sprchové vany nebo spíše vaničky pro sprchové kouty .
  • Sedací vany - většinou pro seniory nebo tělesně postižené.
  • Masážní (hydromasážní) vany - umožňují koupání a relaxaci s použitím vodní a/nebo vzduchové masáže. Pro ještě lepší požitek z koupání Porcelanosa Grupo nabízí vany s použitím chromoterapie a aromaterapie - léčby barvami a vonnými esencemi.

V dnešní době je na trhu velké množství nejrůznějších van do koupelen. Porcelanosa Grupo Vám nabízí vany v různém provedení. Je jen na Vás, jaká vana Vám bude co nejvíce vyhovovat.

Porcelanosa Grupo Vám nabízí široký sortiment van vyrobených z akrylu a KRIONu. V poslední době jsou u zákazníků velmi oblíbené především vany z akrylu. Akrylátové vany mají výhodu oproti ocelovým vanám díky rozmanitým tvarům; údržba je velmi snadná a jejich povrch je příjemný na dotek. Můžete si u nás také vybrat mimo jiné rohové, asymetrické, oválné či v dnešní době nejvíce oblíbené hydromasážní vany. Poznejte jejich kouzlo a vychutnejte si jejich relaxační účinky i Vy.

Kupte si vanu od Porcelanosa Grupo, která nebude jen zařízením ke koupání, ale ve které se také dokážete uvolnit a relaxovat.


HISTORIE VANY

První zdokumentované instalační systémy pro koupání sahají až k koku 3300 PNL s objevem měděných vodovodních trubek pod palácem v údolí Indus u civilizace ze starověké Indie. Důkazy o první osobní velké vaně byly nalezeny na ostrově Kréta, kde 1.5 m dlouhá vana byla vyrobená z tvrzené keramiky. Tato vana je pravděpodobně předchůdcem klasické vany z 19 století.

Římská říše je velmi známá jako mistr v koupání. Kolem 500 PNL Římané byli vyzýváni, aby se denně koupali ve veřejných lázních . Soukromé vany byly daleko více vyšperkované a obvykle se podobaly malým bazénům, které zabíraly celé místnosti. Římané používali pro výrobu van mramor, olovo a bronz pro potrubí. Také vytvořili komplexní kanalizaci. Římská říše jako první nastavila laťku pro moderní osobní hygienu.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, zkušenosti koupání ve vaně nebyly zatraceny s pádem římské říše. Nehledě na mýty se nočníky nevyprazdňovaly z oken do ulic ve středověku.

V roce 1883 začaly Standard Sanitary Manufacturing Company a Kohler Company vyrábět litinové vany. Každý věděl, co je vana, ale mnoho lidí se v té době ještě nikdy ve vaně nekoupala. Lidé ale vany přijaly, protože byly hygienické s hladkými pro čištění povrchy, které zabraňovaly šíření nákazy.

Koncem první světové války zažily Spojené státy BOOM ve stavebnictví a moderní koupelna dostala nové pojetí. Koupelny před 1. světovou válkou byly většinou proměněné ložnice nebo náhradní místnosti, které původně nebyly určeny pro koupelnu. Kompletní koupelna se záchodem, umyvadlem a vanou byla typická pro skoro 100% nových domů na konci 20. století, zatímco v roce 1921 to bylo pouze 1 procento.

Ve druhé polovině 20. století kdysi populární clawfoot vanu proměnily na vestavěnou vanu s malou přední zástěrou. Tento typ poskytuje snazší údržbu a se vznikem barevné sanitární keramiky se dostalo více možností pro design interiéru.