VenisButechGama-DecorSystem-PoolNokenL’Antic ColonialUrbatek
Košík

Ceramic Mosaics

Stone Mosaics

Glass Mosaics

Mixed Mosaics

Metallic Mosaics

Mosaic Air

Victorian Collection Mosaics

Wood Mosaics

Mozaika

Porcelanosa Grupo CZ, s.r.o vám nabízí velké množství barevných a designových variací mozaiky vyrobené ze skla, keramiky, kamene nebo kovu. U některých druhů lze v procentuálním poměru nakombinovat barvu jednotlivých dílů mozaiky. Takový proces skládání se dosahuje postupným odstínováním a prolínaním barev mozaiky.

Také dodáváme mozaiku nalepenou na armovací mřížku v různých velikostech. Na výběr je množství velikostí a tvarů, např. čtvercové, obdélníkové, kruhové atd.

Mozaiky se obvykle vyrábějí v rozměrech od 1x1 cm až po 10x10 cm. Drobné čtverečky bývají přichyceny na přenosové síťce pro snadnější manipulaci. Na trhu najdete nejen tradiční mozaiky z keramiky, ale i skleněné, kovové, nebo plastové. Mozaika obsahuje nepravidelný tvar a svou strukturou připomíná drobné kamínky. Mozaika bývá dražší než běžný obklad a i práce s ní je náročnější, proto můžete jako kompromis zvolit mozaiku pouze na část koupelny, jako dekoračni prvek nebo jí ozvláštnit například obklad vany či sokl za závěsným WC, případně prostor nad umyvadlem. Mozaiky se často používají na ozdobu mistnosti, jako dekorace nebo pro zvyrazněni určitého místa v koupelně.

Mozaiku lze použit jako obklad do kuchyní, koupelen či jiných místností. Skleněnou mozaiku, kterou doporučujeme zvláště pro obkladání vnitřních ploch bazénů nebo saun; lze ji použít i jako obklad na zeď apod. Mozaika může být skleněná, kámenna, kovová, keramická nebo z kombinace těchto materiálů. Mozaika umožňuje velké množství variací. Největší výhodou mozaiky je možnost obkládání vnějších i vnitřních oblých ploch a vytváření netradičních mozaikových tvarů.

Mozaika je v podstatě plošnou výzdobou ornamentálního nebo figurálního charakteru, sestavená z drobných dílů, hranolů, kolíčků apod., kamenných, skleněných, upevňovaných do měkké omítky nebo do tmelu.

Mozaika se vyrábí z různých materiálů - od obyčejných keramických obkládaček až po exkluzivní provedení ze skla, mramoru, travertinu nebo také vzácných nerostů, dřeva a kovu. Kostky mozaiky mívají různé tvary, velikost, barvu a povrchovou úpravu. Tam, kde můžeme použít obklad nebo dlažbu, lze položit také mozaiku. Výhodou ale je, že ji také lze umístit na zaoblené a jinak atypicky tvarované plochy jak v interiéru, tak i exteriéru. Dle způsobu výroby se mozaiky dělí na průmyslové, které si koupíte v obchodě, nebo ručně dělané, které si může vyrobit každý sám.


Příprava pokládky mozaiky

Napřed si sežeňte dostatečné množství mozaiky. PORCELANOSA Grupo nabízí bohaté množství mozaiky za rozumnou cenu.


Vodorovná plocha

Pokud se mozaika lepí přímo na vodorovnou plochu, pak si ji stačí vyskládat do prostoru, kde bude ležet.


Svislá plocha

Pokud se mozaika lepí na svislou plochu nebo kombinaci svislé a vodorovné plochy, je mnohem lepší si na velký papír rozkreslit a změřit celou plochu včetně grafického návrhu, např. při barevných vzorech. Poté je možné na rozložený papír s vyznačenou plochou všechno vyskládat


Začínáme lepit mozaiku

Podklad by měl být před lepením mozaiky čistý, bez jakýchkoliv zbytků nečistot, suchý a rovný.

Pokud máte zabudované podlahové vytápění, pak by podklad měl být dostatečně vyzrálý.

Pro lepení a spárování mozaiky můžeme doporučit výrobky firmy BUTECH, se kterými máme velmi dobré zkušenosti a které můžete u nás také zakoupit. Na skleněné mozaiky a obklady doporučujeme bílé lepidlo, např. ONE-FLEX.

Při výběru spárovací hmoty je potřeba vzít v úvahu, že pokud se jedná o nesavý materiál jako sklo, je zapotřebí použít flexibilní spárovací hmotu a zvolit vhodnou barvu. Doporučujeme Vám použít některou ze spárovacích hmot COLORSTUK RAPID, která je nabízena v různých barvách. Pokud si nejste jisti, jakou barvu spárovací hmoty zvolit, neuděláte chybu volbou bílé, se kterou barva Vámi zvolené mozaiky perfektně vynikne.

Skleněnou mozaiku z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme používat na podlahu do sprchových koutů a prostor, kde je riziko uklouznutí na hladkém povrchu. Chromové a nerezové mozaiky by se na podlahu neměly používat vůbec, protože může dojít k jejich poškození, jako promáčknutí či poškrábání povrchu.

Při použití lepidla ONE-FLEX a spárovací hmoty COLORSTUK RAPID lze skleněne mozaiky nalepit jak do exteriéru, tak do interiéru. K řezání otvorů do skleněnych mozaik je nutno použít diamantový vrták do skla.


Lepení mozaiky

Způsob upevnění mozaiky k podkladu je zavislý na umístění mozaiky:

na vodorovné ploše

Pro lepení mozaiky na vodorovné ploše v interiéru použijeme lepidlo na obklady ONE-FLEX jako suchou práškovou hmotu, která se smíchá s předepsaným množstvím vody a za chvíli je připravena k použití. Zpracovatelnost lepidla je asi 2 hodiny a nanáší se přímo na podklad vroubkovanou špachtlí. 2 kg lepidla postačí na přilepení asi 1,3 m2 mozaiky při tloušťce lepidla asi 0,7 cm. Mozaika se pokládá přímo do lepidla.


na svislé ploše a kombinace

Pro lepení mozaiky na svislou stěnu použijeme lepidlo na obklady mrazuvzdorné s vysokou přilnavostí a vysokou počáteční únosností spoje SUPER-ONE. Vysoká přilnavost s počáteční únosností je důležitá proto, aby nedošlo k sesunutí mozaiky nebo deformaci vzoru. Připravenou mozaiku z kousků otočíte a pak lepidlo postupně nanesete na každý kousek. Mozaiku pak přilepíme na správné místo. Přilepenou mozaiku je třeba trochu přitlačit, aby se spojila s lepidlem, a nechat do druhého dne zaschnout.


SPÁROVÁNÍ MOZAIKY

Vaše mozaika vypadá skoro jako hotová, ale ještě je potřeba zaspárovat mezery, aby pak vznikla spojitá plocha. Zakryjte okolní zeď a podlahu fólií, kterou můžete přilepit malířskou papírovou páskou. Poté si rozmíchejte spárovací hmotu ve zvolené barvě a nebojte se ji nanést na celou plochu mozaiky.

Pro spárovaní použijte plastovou stěrku, která je malá, pružná a výborně se s ní roztírá spárovací hmota. Aby spáry byli dobře naplněné doporučujeme přejíždět stěrkou kolmo přes spáru a pokud možno z obou stran.

Po zaschnutí spárovací hmoty přibližně (cca. 1 hod.) je zapotřebí očistit přebytečnou spárovací hmotu. Na to lze použít vodu a obyčejnou houbičku. Nemějte strach, že když hned všechno neumyjete, tak už přebytečnou spárovací hmotu z keramických kousků nedostanete. Pokud je mozaika glazovaná, lze ji očistit třeba i po měsíci, ale bude to o něco pracnější.


Keramická mozaika

Samozřejmě ani tato mozaika v nabídce PORCELANOSA Grupo nechybí. Jde přece o mozaiku tradiční a klasickou, jejíž hlavní kouzlo spočívá v originalitě a nezaměnitelnosti každého čtverečku. Plocha vyzdobená mozaikou působí velmi plasticky a krásně.


Kamenná mozaika

Každý kousek je svým způsobem originál a to díky ruční výrobě vzorované mozaiky L’Antic Colonial. Jedná se o přírodní kámen jako mramor, travertin aj., který je ručně opracován a vložen do předem navržených designových forem.

Kamenná mozaika je vhodná pro venkovní použití, k dekoraci veřejných prostor např. v restauracích, školách atd. Také se začínají objevovat i na našich zahradách jako okrasný prvek u kamenných besídek v kombinaci se dřevěnou mozaikou apod.

Škála různých obrazců mozaiky od PORCELANOSA Grupo je k neuvěření. Záleží je na Vás, zda zvolíte zdánlivý chaos nebo dokonalý geometrický řád, zda se rozhodnete pro vzor či tónovanou plochu, jestli se přikloníte k variantě s přiznanými spárami nebo k bezespáré apod.


Skleněná mozaika

V této kategorii se nabízí velké množství barevných a dezénových možností mozaiky vyrobené z křišťálového skla. Máte u ní možnost si v procentuálním poměru určit barevnou kombinaci jednotlivých dílů. Takovým způsobem skládání lze dosáhnout postupného odstínování a prolínaní sytosti barev. PORCELANOSA Grupo vyrobí mozaiku dle Vámi navrženého vzoru nebo obrazu.


Kovová mozaika

Letošním trendem jsou mozaiky s kovovým efektem nebo s povrchem z nerezavějící ocele, které jsou také v nabídce PORCELANOSA Grupo.


HISTORIE MOZAIKY

Mozaika se používala již v době starověkého orientu a v antickém Řecku od šestého století před naším letopočtem, v Římě zejména ve druhém a třetím století. Nejvíce se kamenná mozaika používala k výzdobě podlah, například v Pompejích; skleněné mozaikové díly se vyráběly v Benátkách na ostrově Torcellu již v sedmém a osmém století. Nádherný monumentální sloh skleněné figurální mozaiky se vyhranil na stěnách a klenbách starokřesťanských bazilik a byzantských chrámů z patého a šestého století.

Slovo mozaika je odvozeno od latinského musivum opus. Původně označoval mozaiky, které zdobily stěny a stropy přirozených a umělých jeskyní a kašen, které byly od prvního století před naším letopočtem nejdůležitějšími prvky římských zahrad. Tyto zahrady, které byly zasvěceny múzám, měly název musaea, odtud musivum opus, ve zkrácené podobě musium, což se v překladu stalo mozaikou.

Existují dva druhy mozaik, odpovídající dvěma velkým fázím historického vývoje mozaikového umění. První jsou oblázkové mozaiky, které charakterizují klasické období a také kamínkové mozaiky helénského období. Nejstarší oblázková mozaika, datovaná do osmého nebo šestého století před naším letopočtem, byla nalezena ve fryžském Gordion v Anatolii. Taková mozaika, která pokrývala velký povrch místnosti, byla čistě ornamentální s nepravidelným vzorem červených, bílých aj. čtverců, obdélníků, trojúhelníků a kruhů na tmavém podkladě. Převratem v tomto vývoji bylo objevení tessera - čtyřhranné kamenné kostečky pravidelného tvaru - mozaikového kamene. Nejstarší tesserová mozaika z třetího století před naším letopočtem byla objevená v Morgantina na Sicílii.

Umělci, kteří trávili hodně času vytvářením mozaiky v domech zámožných Římanů, byli velmi dobře placeni a za své umění také obdivováni. Dnes se mozaika znovu stává vyhledávanou dekorací interiérů soukromých a veřejných budov. Jejich cena se liší dle kvality materiálu a provedení. Mozaika je, byla a bude způsobem, jak vyjádřit vlastní ego originálním způsobem.

Kamínky na mozaiky měly obvykle velikost 7x7 až 17x17 mm. Jaká byla hustota tesserae? Ve druhém a třetím století před naším letopočtem byla jejich hustota na dm2 velmi vysoká: 5x5 mm a 380 tesserae na dm2, nebo 4x3 mm a 440 tesserae na dm2. Po čtvrtém století jejích počet poklesl. V byzantském období byly 3 stupně kvality - hrubé dláždění 20 až 60 tesserae na dm2, střední dláždění 60 až 110 tesserae na dm2 a jemné dláždění nad 110 tesserae na dm2. Většina mozaikoveho dláždění 5. a 6. stol. patří do druhé skupiny. Další skupina mozaiky byla smíšená, malé tesserae byly užity jen v určitých oblastech jako obličej, paže, ruce nebo nohy. V kostele Svatých apoštolů (z r. 578-9) v Madabě v Jordánsku jich je 60 na dm2, na obličejích 400. Většinou se věci mají tak, že synagogy, které se zachovaly jako ruiny a lze je jen částečně rekonstruovat, nemají mozaikové podlahy nebo mají velmi poničené. Mozaiky, které se dodnes dochovaly ve výjimečném stavu, jsou obvykle na podlahách v budovách, které už dávno zmizely pod zemí, ale nad povrchem se prakticky nezachovaly a byly objeveny náhodně. Většinou byly takové hezké mozaiky objeveny tak, že se stavěla či rozšiřovala silnice nebo ulice. Ve většině případů nález začínal tím, že bagr nabral zem a někdo si v tom okamžiku povšimnul, že je v ní plno čtvercových mozaikových kámínků. Samozřejmě velká část krásných mozaik byla takto nenávratně zničena, ale jen díky tomu byly takové mozaiky objeveny.

Od 19. století se také ve městech objevuje tzv. mozaiková dlažba.